Był niedrogi, bez recepty i łatwo dostępny. Od wielu lat Polacy leczyli nim zgagę. Z czasem weszły wzmocnione formy, ale jak się okazuje nawet podstawowa wersja miała zbyt dużo substancji, mogącej powodować zmiany nowotworowe.
Polpharma Biologics zgłosiła do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego prośbę o wycofanie Ranigastu ze sprzedaży. Pozytywne rozpatrzenie sprawy zaskutkowało zakończeniem dystrybucji wszystkich odmian leku tj. Ranigast, Ranigast Max, Ranigast Pro, Ranigast Fast oraz roztwór do infuzji Ranigast 0,5g/ml.
Z badań wynika, że w preparacie wykryto przekroczone limity N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w serii czynnej ranitidinum, która była wykorzystywana w procesie jego produkcji. Zbyt duża dawka NDMA może powodować raka.
Jak się okazuje to nie jest jedyny lek wycofany z obrotu z powodu zanieczyszczeń. Ostatnio wykryto nieścisłości w kilku partiach syropu “Flavamed”. Różnica polega na tym, iż niemiecki koncern Berlin-Chemie AG jest zmuszony likwidacji kilku serii medykamentu do walki z kaszlem, natomiast polski Ranigast już nigdy nie pojawi się w aptekach.