Polacy pokochali serial “Zniewolona” (Krepostnaya). TVP się cieszy, ale w czym tkwi sekret sukcesu? Bardzo przypomina brazylijską produkcję sprzed lat [FOTO]

0
235
"Zniewolona" (Krepostnaja), tytułowa Bohaterka Kiti - serial, który pokochali Polacy. Foto: materiały prasowe.

Ukraiński serial “Zniewolona” (ros. Крепостная – Krepostnaja; ukr. Кріпосна – Kriposna) stał się wakacyjnym hitem TVP. Produkcja do tego stopnia spodobała się widzom, że Telewizja Polska zamiast trzech odcinków w tygodniu, zwiększyła emisję aż do pięciu. Zniewoloną zobaczy prawie codziennie o 20.35 w TVP1, poza czwartkami i sobotami. W czym tkwi sekret sukcesu tej produkcji?

“Zniewolona” to serial kostiumowy, który został przedstawiony podczas festiwalu w Cannes w 2019 roku. Główną bohaterką jest Katierina Wierbickaja, zwana w serialu Kiti. Fabuła skupia się wokół tej młodej, pięknej i wykształconej dziewczyny, która walczy o miłość i wolność.

Katierina urodzona jako chłopka, poddana rosyjskich ziemian, dzięki swojej chrzestnej – szlachciance pani Czerwińskiej – została wychowana niczym panna błękitnej krwi. Zna języki obce, gra na fortepianie, maluje. Zaczyna też rozumieć, że te talenty i pozycja wcale nie poprawiają losu urodzonej w niewoli dziewczyny. Wszyscy wiedzą, że jest po prostu własnością Piotra Czerwińskiego, najbogatszego ziemianina w Nieżynie, bawidamka, łotra i brutala.

Podkochuje się w niej syn Czerwińskiego, Grigorij – oszust i łajdak, a także kowal – szlachetny i piękny osiłek. Jednak przypadkowo Kiti spotka na swojej drodze młodego ziemianina z sąsiedztwa, Aleksieja Kosacza, i celne strzały amora trafiają w serca kochanków.

Tytułową bohaterkę gra Katerina Kowalczuk, jej ciemiężyciela Grigorija gra Michaił Gawriłow, a w kucharkę Pawlinę wcieliła się Olesya Żurakivska.

Historia jest piękna i romantyczna, akcja wartka i pełna zwrotów. Ale analizując fabułę, a nawet wygląd serialowych postaci w “Zniewolonej”, dostrzegamy uderzające podobieństwo do serialu, który podbił serca Polaków w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku.

Chodzi o brazylijski serial “Niewolnica Isaura”. Historia Isaury byłą prawie identyczna – główna bohaterka Isaura, grana przez Lucélię Santos,jest niewolnicą, jej okrutny właściciel Leoncio podkochuje się w niej, pojawia się kochanek z wyższych sfer, a z tarapatów ratuje Isaurę tęga kucharka. W serialu “Zniewolona” też występuje kucharka przy tuszy Pawlina.

“Niewolnica Isaura” była pierwszą telenowelą wyświetlaną w Polsce i od razu wywołała poruszenie. Z jednej strony totalną krytykę w prasie, a z drugiej wielką sympatię widzów. Serial, uważany wówczas za kategorię B, już w czwartym odcinku miał 84% widownię. Jego oddziaływanie na emocje ludzi uznano za fenomen socjologiczny.

We wtorkowe wieczory, kiedy nadawano serial, ulice pustoszały. Na fali tej popularności para aktorów grających głównych bohaterów (Isaurę i Leôncia) odwiedziła Polskę w maju 1985. Podczas tygodniowej wizyty odwiedzili Warszawę, Łódź, Skierniewice, Katowice, Sosnowiec i Kraków. Odwiedzali szkoły, szpitale i zakłady pracy. Ta telenowela była najpopularniejszym programem w historii polskiej telewizji, gdyż średnio oglądalność wynosiła 81% (oglądalność czasem dochodziła nawet do 92%).

Serial “Niewolnica Isaura” liczył aż 100 odcinków i oczywiście dobrze się skończył. “Zniewolona” to na razie 48 odcinków, dwie seria po 24 odcinki. Nie będziemy na razie zdradzać fabuły, ale trzymamy kciuki, żeby również zakończył się szczęśliwie.

Poniżej przedstawiamy porównanie głównych postaci serialu. Prawda, że uderzające podobieństwo?

Kiti (“Zniewolona”) i Isaura (“Niewolnica Isaura”). Foto: materiały prasowe
Grigorij Czerwiński (“Zniewolona”) i Leoncio z Isaurą (“Niewolnica Isaura”). Foto: materiały prasowe
“Niewolnica Isaura” z kucharką i kucharka Pawlina ze “Zniewolonej”. Foto: memoriały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here