Brigitte Bardot przeciwstawia się rytualnej rzezi owiec

BB Fot. Wikipedia

Dawna gwiazda kina i ideał kobiecości lat 60. ub. wieku jest od lat zagorzałą obrończynią zwierząt. Teraz wydała przejmujące oświadczenie przeciwko praktykom muzułmanów z okazji ich najważniejszego święta – Eid-el-Kebir (święta ofiarowania).

We Francji będzie obchodzone 31 lipca. To najważniejsze święto muzułmańskie, rozpoczynające się 10. dnia miesiąca zu al-hidżdża i trwające 3–4 dni. Jego początek wypada w trzeci lub czwarty dzień pielgrzymki do Mekki.

Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę jest zabijane rytualnie. Następnie dzieli się mięso tak, by ⅓ oddać potrzebującym, ⅓ krewnym, a pozostałą ⅓ spożywa się na wspólnej uczcie.

Praktyka ta wzbudza od lat oburzenie Brigitte Bardot. W tym roku aktorka napisała: „31 lipca odbędzie się obrzydliwe święto religijne Aïd-el-Kebir. Jak co roku od lat będzie okrucieństwem zarzynania zwierząt, bez uprzedniego ogłuszania”.

Dalej BB pisze: „Jeśli muzułmanie we Francji narzucą nam swoje archaiczne tradycje, którym poddają się nasze rządy, a nikt nie zareaguje, to dokąd zmierzamy? Gdzie jest w całym tym rozlewie krwi w imię religii, idea świeckości tak wychwalana przez naszych przywódców?”

Bardot wzywa władze do podjęcia zdecydowanych decyzji. „Francja nie jest przedmieściem Bab-el-Oued” (dzielnica w Algierze – przyp. Aut.). „Przypominamy, że zabijanie zwierzęcia w domu, w wannie, na farmie lub w innych tego typu miejscach jest przestępstwem zagrożonym karą sześciu miesięcy więzienia i 15 000 euro grzywny” – dodało stowarzyszenie aktorki.

Problem w tym, że władze nie ośmielą się przeciwstawić muzułmańskiej tradycji, a np. w Niemczech padają już oficjalne żądania wpisania tego święta do kalendarza świąt uznawanych przez państwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here