Roman Polański znowu ma kłopoty! Awantura wokół jego obecności na zebraniu Akademii Cezarów

Roman Polański Fot. ilustr. Twitter Adnkronos

Roman Polański wziął udział w Walnym Zgromadzeniu Akademii Cezarów. Wywołało to nowe kontrowersje. Reżyser oskarżany o pedofilię i molestowanie seksualne podzielił nie tylko francuskie środowisko celebryckie świata filmu.

Polański jest członkiem liczącego 182 przedstawicieli walnego zgromadzenia francuskiej Akademii Filmowej. Co prawda pod naciskiem i presją feministek, zrezygnował z udziału w ostatniej ceremonii przyznawania nagrody Cezara, ale z Akademii nie ustąpił.

Dlatego będzie delegatem na walne zebranie zaplanowane na 29 września, które wybierze nowe władze Akademii na kolejną dwuletnią kadencję. W ostatnich miesiącach tą instytucję wstrząsnął poważny kryzys, a kilku członków i osobistości francuskiego filmu krytykowało Akademię za brak przejrzystości, a przede wszystkim za „brak parytetu kobiet i mężczyzn”.

Kryzys osiągnął punkt kulminacyjny podczas ceremonii wręczania nagród Cezara 28 lutego. Doszło wtedy do głośnej manifestacji Adèle Haenel, która skrytykowała przyznanie nagrody dla najlepszego reżysera dla Romana Polańskiemu za film „J’accuse”.

Doszło wtedy także do ustąpienia zarządu Akademii. Tymczasowym prezesem wyznaczono producentkę Margaret Menegoz. Zapowiedziano też „postępowe” reformy. W poniedziałek 15 września wybierano delegatów na zjazd wśród 4313 członków Akademii Cezara. W jej skłąd wchodzą aktorzy, reżyserzy, producenci, technicy. Jednym z delegatów został Polański i odnowiło to polemiki.

Roman Polański, czy producent Thomas Langmann, skazany w 2019 roku za „przemoc domową” dostali nominacje „z urzędu”, jako „historyczni członkowie”Akademii. Nie wszystkim to się jednak podoba. Prezes Margaret Menegoz powiedziała, że „zawsze oddzielała pracę od osoby”.

Awantura już się jednak zaczyna. Aktor Eric Métayer stwierdził na Twitterze bez wymieniania nazwisk, że „ci, którzy nie mają tu nic do roboty, powinni odejść”.

Źródło: AFP/ Le Figaro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here