„Boże Ciało” Jana Komasy nominowane do Cezara! [VIDEO]

Jan Komasa. Foto: PAP
Jan Komasa. Foto: PAP

Film Jana Komasy „Boże Ciało” został nominowany do nagrody filmowej Cezar. Dzieło zawalczy w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”.

Jan Komasa ma powody do dumy. Film polskiego reżysera został nominowany do francuskiej nagrody filmowej Cezar w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”.

Cezary są obok Oscarów największym wyróżnieniem w świecie filmu. Jednak Komasa będzie miał ostrą konkurencję.

Film zawalczy o statuetkę z “1917” Sama Mendesa, “Mrocznymi wodami” Todda Haynesa, “Na rauszu” Thomasa Vinterberga oraz “La virgen de agosto” Jonása Trueby. Nagrody zostaną rozdane 12 marca.

„Boże Ciało” Komasy miało swoją światową premierę w sierpniu 2019 roku na festiwalu w Wenecji. Film został już nominowany m.in. do Oscara, Europejskich Nagród Filmowych oraz hiszpańskich nagród Goya.

Natomiast Polska Akademia Filmowa wyróżniła go 11 Orłami, w tym dla najlepszego filmu.

Film opowiada historię 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę. Mężczyzna marzy, żeby zostać księdzem.

Chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Jednak, zamiast do zakładu stolarskiego Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem.

W wyniku zbiegu zdarzeń Daniel zostaje uznany za nowego księdza i pod nieobecność proboszcza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, ale z czasem nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej.

Źródło: Filmweb