Czym myć naczynia? UOKiK zrobił test. Wygrali Brytyjczycy

Foto: Pixabay

UOKiK przetestował tabletki do zmywarek. Najlepszymi okazały się brytyjskiej marki Finish.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu zaczął testować podstawowe produkty „pani i pana domu”. Po proszkach do prania przyszła pora na tabletki do zmywarek.

Najefektywniejszym okazał się brytyjski Finish. Jednak najlepszy stosunek jakości do ceny zapewniają Big Efekt i Filip.

Tabletki do testu UOKiK wybrał na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Dlatego w teście pojawiły się aż 3 produkty marek własnych – Lewiatana, Biedronki i Lidla.

Tabletki są typu „all in one”, czyli oprócz standardowych funkcji myjących posiadają dodatkowe, wskazane przez producenta właściwości, np. nabłyszczanie czy zmiękczanie wody. Natomiast badania przeprowadzili pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Bydgoszczy.

W teście sprawdzano jak tabletki radzą sobie z różnymi rodzajami najczęstszych zabrudzeń trudnych do usunięcia, pozostawionych na naczyniach przez 3, 24 oraz 72 godziny.

W sumie tabletki przeszły 60 różnych testów. Sprawdzano też czy masa netto i liczba tabletek są zgodne z deklaracją na etykiecie oraz czy produkt rozpuszcza się całkowicie w trakcie mycia, nie pozostawia smug i nadaje naczyniom połysk.

UOKiK zwrócił uwagę, że w opakowaniu np. Ludwika było mniej tabletek, a w Brilly i Sunlight więcej, niż wskazywała etykieta.

Tabletki Finish uzyskały 100-procentową skuteczność nawet przy 3-dniowym zabrudzeniu. Tuż za nimi znalazły się W5 i Filip.

Najgorzej z brudem poradziły sobie tabletki marki Kraft, które pozbyły się zabrudzeń w niecałych 80 proc.

UOKiK wskazał, że nie warto czekać z umyciem naczyń. Po 3 godzinach średnia skuteczność mycia wyniosła 96 proc., ale po całym dniu spadała do 89 proc.

Po dwóch dniach skuteczność spadała do niecałych 84 proc.

Najłatwiejsze do usunięcia były osady z kawy, a najtrudniejsze zabrudzenia z przypalonego mleka.

Źródło: UOKiK / Bezprawnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here