W takie dni boli bardziej. Naukowcy potwierdzają, że pogoda ma wpływ na nasze odczuwanie bólu

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Brytyjscy naukowcy dowodzą, że w wilgotne i wietrzne dni, niezależnie od temperatury, jesteśmy bardziej podatni na ból.

To, że pogoda wpływa na nasze samopoczucie i odczuwane dolegliwości związanych z różnymi chorobami, wiadomo nie od dziś. Jednak do tej pory niewielu naukowców zajmowało się tymi zależnościami.

Naukowcy z University of Manchester postanowili przyjrzeć się temu problemowi. Przebadali 2,5 tys. przypadków osób z różnymi schorzeniami, takimi na reumatyzm, fibromialgia, migreny i bóle nauropatyczne.

Chorzy codziennie, przez okres od jednego do piętnastu miesięcy, zapisywali swoje samopoczucie na smartfonach, a urządzenie dodatkowo rejestrowało, jaka tego dnia była pogoda.

Wyniki potwierdziły, że pogoda może wpływać na nasze odczuwanie bólów. W wilgotne i wietrzne dni badani odczuwali ból z większym aż o 20 proc. nasileniem. Stwierdzono także, że w chłodne dni również może się pogarszać samopoczucie, ale sama niska temperatura nie miała na to wpływu. Ważne było, czy jednocześnie było wilgotno.

Główny autor badania prof. Will Dixon z University of Manchester wraz ze swym zespołem wyliczył, że jeśli przeciętnie osoba z dolegliwości, np. reumatycznymi, odczuwa bóle w okresie pięciu dni na 100 dni, to w czasie wilgotnym i wietrznym tych gorszych dni jest sześć na 100.

„Od czasów Hipokratesa wierzono, że pogoda wpływa na samopoczucie osób cierpiących na reumatyzm, jest o tym przekonanych trzy czwarte z nich” – stwierdza główny autor badania prof. Will Dixon z University of Manchester.

Źródło: BBC