Co za wpadka w “Milionerach” TVN! Pytanie bez poprawnej odpowiedzi, autorzy skompromitowani

Hubert Urbański prowadzący program "Milionerzy". / foto: Prt Sc TVN

Fatalną wpadkę zaliczyli producenci “Milionerów” TVN. Zadali pytanie, ale zapomnieli umieścić prawidłowej odpowiedzi. A raczej jej nie znali, bo ślepo zaufali polskiej wersji Wikipedii, gdzie był błąd.

Justynie, uczestniczce programu “Milionerzy”, zadano następujące pytanie: “Trzydziestego pierwszego dnia którego miesiąca 1859 r. po raz pierwszy zabrzmiał dzwon na londyńskiej wieży Big Ben?”

Do wyboru Justyna miała: kwiecień, maj, wrzesień, listopad. Wybrała kwiecień, a Hubert Urbański stwierdził, że poprawna odpowiedź to maj.

Wszyscy oni się mylili. Jak czytamy na angielskiej stronie Wikipedii, a także na stronie brytyjskiego parlamentu, Big Ben po raz pierwszy wybił 11 lipca 1859 roku. Odpowiedzi “lipiec” w ogóle w “Milionerach” nie uwzględniono.

Skąd tak fatalna pomyłka? Autorzy pytań prawdopodobnie bazowali wyłącznie na polskiej Wikipedii, gdzie jeszcze niedawno można było przeczytać, że Big Ben uruchomiono 31 maja 1859 roku.

W rzeczywistości jednak tego dnia zaczął tykać wyłącznie słynny zegar.

“Chociaż to zegar najczęściej nazywany jest Big Benem, Big Ben to tak naprawdę Wielki Dzwon, który odzywa się co godzinę. Wielki Zegar zaprojektował Edmund Denison. Został zainstalowany w 1859 r., a zaczął działać 31 maja. Wielki Dzwon, czyli Big Ben, zabrzmiał po raz pierwszy 11 lipca 1859 r.” – pisze na swojej stronie brytyjski parlament.

Autorzy pytań nie sprawdzili innego źródła i stali się pośmiewiskiem w Internecie. I niewiele ich tłumaczy fakt, że Justyna i tak nie znała prawidłowej odpowiedzi.

15 marca o godzinie 22:44 wyedytowano wpis o Big Benie na polskiej Wikipedii. Teraz można przeczytać tam: “Zegar zaczął tykać 31 maja 1859 roku, a dzwoń po raz pierwszy zabrzmiał w lipcu tego samego roku”.

Producenci “Milionerów” TVN na razie nie odnieśli się do fatalnej wpadki.