Awokado to cichy zabójca?! Co z jego właściwościami zdrowotnymi?

Awokado
Foto Instagram.com @thoughtcatalog

Z roku na rok awokado staje się coraz popularniejsze. Swoją popularność zawdzięcza przeświadczeniu o jego cudownych właściwościach zdrowotnych. Tłuszcze w nim zawarte pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu.

Poza tłuszczami owoc ten dostarcza naszemu organizmowi wiele niezbędnych witamin i minerałów takich jak witamina K czy kwas foliowy. Dzięki swojej wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych awokado może mieć istotny wpływ na poprawę kondycji całego organizmu.

Niestety większość osób obierając awokado próbuje usunąć pestkę ostrym nożem. Jak wiadomo noż często może nie obsunąć przez co łatwo o skaleczenie. Jego skutki mogą być powierzchowne ale nie tylko.

“Często obserwujemy, że uszkodzone zostały lub nawet przecięte nerwy palców” – mówi chirurg z Amsterdamu, Annekatrien van de Kar.

Zjawisko to jest już bardzo popularne w innych krajach a zwłaszcza Ameryce. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną ostrożność przy obieraniu tego jakże pysznego owocu. Niech jego właściwości zdrowotne przeważają nad niebezpieczeństwem jakie może nam zgotować.

Stop ofiarom awokado.