Epidemia sparaliżowała Kościół. Wielkanoc we wrześniu?! Jest decyzja Watykanu

Epidemia sparaliżowała Kościół. Wielkanoc we wrześniu?! Jest decyzja Watykanu
Zdj. do art. Epidemia sparaliżowała Kościół. Wielkanoc we wrześniu?! Jest decyzja Watykanu

W związku z epidemią, a co za tym idzie zdalnymi mszami, Wielkanoc stanęłą pod znakiem zapytania. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

Do PAP-u trafił spolszczony dekret kongregacji. Biuro Prasowe KEP ogłosiło w nim, iż “Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy”.

Tegoroczny Wielki Tygodzień będzie jak się okazuje zaskoczeniem nawet dla najbardziej gorliwych katolików, którzy wszystkie kościelne obrządki mają w małym palcu. Otóż jak czytamy w dekrecie: “aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.

Jak się okazuje, Wieczerza Pańska może się odbyć, jeżeli księża wykażą się chęcią jej odprawienia. Niemniej jednak nie mogą pojawić się na niej wierni. Należy także pamiętać o wskazówkach Watykanu. “Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum”.

Kongregacja nakazuje zaniechać rozpalania ogniska, a zapalić świecę, po czym od razu przejść do orędzia wielkanocnego (exsultet). Wszelkie procesje mają jednak odbyć się we wrześniu. Nie jest to jeszcze oficjalna informacja, gdyż taką decyzję musi podjąć biskup diecezjalny.

2 KOMENTARZE

 1. Pachomama i koronawirus
  motto: „Nie ma przypadków, są znaki.”

  Po raz pierwszy w historii chrześcijaństwa
  Przy celebrze triduum nie będzie
  Wiernych! W stanie skryje się kapłaństwa…
  Amazoński synod miał na względzie
  Brak kapłanów, nie: brak wiernych tłumu…
  Pachomama – wirus dla rozumu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here