Nie żyje legenda kina i muzyki. Zmarł Ennio Morricone

Ennio Morricone/Fot. Wikimedia Commons, CC BY 2.0
Ennio Morricone/Fot. Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Włoskie media donoszą o śmierci wybitnego kompozytora i dyrygenta. W wieku 91 lat zmarł Ennio Morricone. Przyczyną zgonu były powikłania po poważnym upadku.

Muzyk urodził się 10 listopada w Rzymie. Kompozytor był autorem muzyki do przeszło 500 filmów. Przeszło 40 z tych soundtracków zdobyło najważniejsze nagrody w dziedzinie muzyki filmowej. W 2007 roku Ennio Morricone otrzymał Oscara za całokształt twórczości. W 2016 roku tą samą nagrodą wyróżniono jego muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna Ósemka”. Do tego czasu na świecie sprzedano ponad 70 mln płyt z jego muzyką.

Muzykę Morricone można usłyszeć w kinowych klasykach. Stworzył utwory m.in. do filmów „Dobry, zły i brzydki”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, „Misja”, „Frantic” czy „Cinema Paradiso”. Oprócz współpracy z Quentinem Tarantino, pracował również z Sergio Leone, Paolo Pasolinim i Brianem de Palmą.

Ennio Morricone komponował także dla innych artystów. Wśród nich znaleźli się Gianni Morandi, Paul Anka, Mireille Mathieu. Co więcej, podejmował też współpracę z Pet Shop Boys, Andreą Bocellim i Stingiem.

Ennio Morricone odwiedził Polskę w 2012 roku. Odebrał wówczas medal „Per Artem ad Deum” przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. Gościł także na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej w 2009 roku.

Dziennik „La Repubblica” donosi, że Ennio Morricone zmarł 6 lipca 2020 roku w rzymskim szpitalu. Artysta trafił tam po poważnym upadku. Wybitny kompozytor miał 91 lat.

Źródła: La Repubblica/tvp.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here