Niech was nie zmyli ciepła pogoda za oknem. Nadchodzi “Dennis”. W najbliższych dniach może być groźnie

Niż Julia
Ostrzeżenia przed wichurami - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay

Choć pogoda na zewnątrz przywodzi na myśl wiosnę i aż kusi do wyjścia na spacer, to IMGW ostrzega, że może być groźna. W najbliższych dniach Polskę nawiedzi niż “Dennis”. Wraz z nim pojawi się silny wiatr.

Już w poniedziałek nad ranem silne porywy wiatru odczujemy w całej Polsce – informuje IMGW. Na ten moment pogoda zdaje się nas rozpieszczać – ciepła aura wprost zachęca do wyjścia na spacer. Do Polski zbliża się jednak niż, który Brytyjczycy nazywają Dennis, a Niemcy “Victoria”. Instytut ostrzega, że może zrobić się niebezpiecznie i już ogłasza alerty.

Niż znad Morza Norweskiego i Skandynawii będzie napierał na wyż z pogranicza Ukrainy z Rosją. Wynikiem tego będą silne wichury.

Szczególnie uważać powinni ci, którzy spędzają ferie w polskich górach. Tam w poniedziałek będzie naprawdę silnie wiało, co w tych okolicznościach przyrody może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia.

W pozostałych częściach Polski również będzie potężnie “dmuchało”. “W niedzielę po południu oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek na bardzo silne porywy musimy być przygotowani w całym kraju. Wiać będzie z południowego zachodu” – informują w ostrzeżeniu dla Wirtualnej Polski eksperci z Biura Prognoz Cumulus.

Na terenach nizinnych wiatr może osiągać prędkość 70-85 km/h. W pasie przybrzeżnym może wiać nawet z prędkością do 100 km/h, natomiast w górach może to być nawet 120 km/h.

Eksperci ostrzegają, że wiatr wiejący z taką siłą może nawet łamać drzewa zrywać linie energetyczne i połacie dachów.

Dla własnego bezpieczeństwa lepie więc w poniedziałek zostać w domu, gdy zobaczymy, że na dworze potężnie wieje.

Źródło: IMGW/WP.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here