Pogrzeb Jerzego Gruzy. “Smutny dzień dla polskiej kultury”

Pogrzeb Jerzego Gruzy Foto: PAP

Jerzy Gruza pożegnany. – Smutny to dzień dla polskiej kultury, w którym żegnamy Jerzego Gruzę – znakomitego reżysera i scenarzystę, twórcę kultowych filmów, seriali oraz programów telewizyjnych – napisał w liście do uczestników piątkowych uroczystości pogrzebowych wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał w liście odczytanym przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Pawła Lewandowskiego, że zmarły artysta był także wieloletnim dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni.

“Wspominając tak wszechstronnego artystę, jego talent i dokonania nie sposób uniknąć wzniosłych i patetycznych sformułowań. Jednakże trzeba mieć świadomość, jak delikatna jest to materia, pamiętając o tym, że Jerzy Gruza swoim znakiem firmowym uczynił żartobliwe puentowanie rzeczywistości oraz bezkompromisowe, aczkolwiek subtelne rozprawianie się z absurdami” – podkreślił Gliński.

Przypomniał, że zmarły artysta tworzył dzieła komediowe, “w których nie bał się ironizować z polityki i narodowych przywar zarówno w czasach głębokiego PRL-u, jak i po transformacji ustrojowej”.

“Jerzy Gruza tworzył programy rozrywkowe oraz reżyserował spektakle Teatru Telewizji, ale także wielkie widowiska muzyczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W Teatrze Muzycznym w Gdyni wystawiał światowe przeboje musicalowe, m.in. +Skrzypka na dachu+ czy +Les Miserables+” – napisał Gliński.

“Jerzy Gruza był nie tylko artystą – był również barwnym człowiekiem. Kochał życie i czerpał z niego pełnymi garściami. Fantastyczny rozmówca i słuchacz. Mistrz anegdoty i wnikliwy obserwator, który pozostawił po sobie także felietony, wspomnienia i opowiadania” – podkreślił.

“W naszej pamięci na zawsze pozostanie jako twórca ‘Wojny domowej’ i ‘Czterdziestolatka’ oraz ikona polskiej kinematografii i telewizji. Wraz z jego śmiercią kultura polska poniosła niepowetowaną stratę” – ocenił wicepremier.

Trwają uroczystości pogrzebowe Jerzego Gruzy, reżysera i scenarzysty filmowego, telewizyjnego i teatralnego. Mszę św. w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie poprzedziło odczytanie listów od prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra kultury Piotra Glińskiego.

Artysta zmarł 16 lutego. Miał 87 lat. (PAP)