Polskie LGBT w żałobie. Koronawirus zabrał Kim Lee, ikonę drag queen

Foto: Facebook Kim Lee

Kim Lee nie żyje. Andy Nguyen zmarł w szpitalu podłączony do respiratora, przegrał walkę z koronawirusem.

Środowisko LGBT opłakuje śmierć Kim Lee (Andy Nguyen). To ikona drag queen w Polsce.

Artysta zaraził się koronawirusem. Od miesiąca był w stanie śpiączki farmakologicznej i podłączony do respiratora.

– Z piątku na sobotę dotarła do nas wyjątkowo smutna wiadomość: odeszła od nas wspaniała artystka drag queen i oraz ikona polskiej społeczności LGBTQ Kim Lee a wraz z nią Andy – empatyczny i tryskający serdecznością, dowcipem i elokwencją człowiek, który od 18 lat wcielał się w rolę Kim – poinformował portal Queer.

Foto: https://www.facebook.com/kim.lee.9003

Drag queen to kobieca postać sceniczna, którą tworzą mężczyźni. Charakteryzuje się barwną, efektowną garderobą i mocny makijażem.

Foto: https://www.facebook.com/kim.lee.9003

Nguyen urodził się w Hanoi (stolica Wietnamu), ale od lat 90 mieszkał w Warszawie. W Polsce studiował fizykę jądrową na Uniwersytecie Warszawskim. Posiadał polskie obywatelstwo.

Foto: https://www.facebook.com/kim.lee.9003

„Swoim dorobkiem Kim mogłaby obdzielić dziesiątki innych artystów. Nie sposób zliczyć jej występów i sesji fotograficznych. Organizatorzy wydarzeń dla naszej społeczności wiedzieli, że Kim Lee ich nie zawiedzie: przyjedzie punktualnie z ogromną walizką najpiękniejszych kreacji, zrobi świetny występ, będzie duszą towarzystwa i wróci do domu nocnym pociągiem. Wspierana przez swojego wieloletniego partnera Remka, Kim zjeździła całą Polskę. Nie znam osoby, która nie byłaby natychmiast oczarowana jej osobowością i pod wrażeniem jej pracowitości. Kim grała w filmach, występowała w telewizji, kręciła teledyski, brała udział w debatach, demonstracjach, występowała w teatrze, była bohaterką książek i znajdowała czas, aby pisać dla Queer.pl” – wspomina go portal.

Źródło: Queer / NaTemat