Jaką masz grupę krwi? Sprawdź jakie choroby ci zagrażają!

Foto: pixabay.pl
Foto: pixabay.pl

Jaką masz grupę krwi? A, B, AB czy 0? Jeśli nie wiesz to koniecznie musisz to sprawdzić. Naukowcy udowodnili, że ma to znaczenie przy zapadalności na różne choroby, a wśród nich tak poważne jak nowotwory, cukrzyca, choroby serca czy bezpłodność. 

Zacznijmy od pierwszej grupy – A. Jej posiadacze stanowią ok. 30 proc. populacji, a co im zagraża? Rak żołądka. Zachorowalność wśród nich jest 20 proc. wyższa niż wśród osób z gr. 0. Badacze przypuszczają, że wszystko tkwi we wrażliwości na bakterię H. pylori, która atakuje ten organ. A jak się ustrzec w takim razie i obniżyć ryzyko? Powinno się ograniczyć spożycie wędlin, które mają dużo azotanów, a te z kolei pod wpływem działania bakterii mogą zostać przekształcone w substancje rakotwórcze.

Masz grupę krwi B? Niestety wiąże się to z wyższym ryzykiem na wystąpienie cukrzycy typu II. Z niewyjaśnionych powodów 11 proc. populacji z tą grupą o 21 proc. częściej zapada na tę chorobę w porównaniu do osób z gr. 0. Jak zmniejszyć ryzyko? Najważniejsze to wystrzegać się nadwagi.

Około 7 proc. Polaków ma gr. AB i to oni o 21 proc. częściej niż ludzie z gr. 0 chorują na serce. Prawdopodobnie jest to związane z większą podatnością na stany zapalne. W tym przypadku trzeba zadbać o układ krwionośny poprzez ćwiczenia. Najlepiej 30 min. roweru albo biegania po pięć dni w tygodniu.

Kobiety z grupą krwi 0 mają statystycznie wyższy niż w gr A i AB poziom hormonu zmniejszający ilość jajeczek w zapasie.

Źródło: Women’s Health

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here