W Polsce szaleje epidemia … KIŁY! Szokujące dane lekarzy. Od 50 lat nie było tak wielu zachorowań

Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay/ Twitter
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay/ Twitter

Z danych, którymi dysponujemy wynika, że takiej liczby chorych nie było w kraju od 50 lat. Kiłę dziś widzimy na policzkach czy w okolicach jamy ustnej. Ta zmiana typowych obszarów, jakimi dotąd były narządy płciowe, to efekt nowych zachowań seksualnych. Z jakimi mamy obecnie do czynienia – mówi dr Grażyna Cholewińska, ordynator oddziału HIV w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Jak podkreślają lekarze, obecnie w Polsce można mówić wprost o epidemii chorób zakaźnych. Od blisko 50 lat nie zarejestrowano, aż tak wielu chory.

Jaka jest tego przyczyna? Eksperci mówią chociażby o słabym dostępie do opieki zdrowotnej, niezabezpieczaniu się podczas seksu. Czy braku edukacji seksualnej oraz… stygmatyzacji chorób przenoszonych drogą płciową. Dlatego mamy problem.

Co ciekawe, bardzo wiele zachorowań dotyczy osób z grupy … seniorów. Dlatego tutaj najczęściej dochodzi do błędów lekarzy, którzy z góry zakładają, że objawy nie są powiązane z chorobami wenerycznymi.

“Chyba lekarzom wydaje się, że w tym wieku mało prawdopodobne jest, by pacjent cierpiał z powodu chorób przenoszonych tą drogą jak np. kiłę. Dlatego to błąd. W mojej placówce mamy pacjenta z AIDS, który obecnie ma 83 lata” – tłumaczy dr Cholewińska.

Żyjemy dłużej i dłużej uprawiamy seks. Choroby weneryczne są nieraz niechcianą pamiątką z pobytu w… sanatorium!

Źródło: RynekZdrowia.pl

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here