24 lipca – Światowy Dzień Tequili. Biznes m.in. Geirge’a Cloneya

Serca agawy Fot. Wikipedia

Alkohol pochodzi z Meksyku, ale konsumują go najwięcej Amerykanie. W piątek 24 lipca w kalendarzu rzeczy dziwnych wpisano „dzień tequili”.

Ponad 55% światowego spożycia tequili przypada na Stany Zjednoczone. Tequila to mocny alkohol o zastrzeżonej nazwie, wytwarzany z agawy niebieskiej. Nazwa pochodzi od miasta Tequila, centrum produkcji tego trunku.

Pola niebieskiej agawy rosną wokół miasta Tequila we wschodnim Meksyku i tutaj też znajdziemy liczne gorzelnie. 14 lat temu owe pola agawy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Agawy uprawiane są w sadach zwanych potreros. W przeciwieństwie do agaw przeznaczonych na mezcal, rośliny na tequilę muszą pochodzić tylko ze stanów Jalisco, Guanajuato, Michoacán, Nayarit albo Tamaulipas. By agawy nadawały się do zbioru trzeba je hodować najlepiej od 7 do 9 lat.

Zbiory trwają przez cały rok. Na litr tequili potrzeba siedmiu kilogramów agawy. Uważana jest za narodowy napój Meksyku, chociaż tubylcy piją znacznie więcej piwa. Tequila jest towarem eksportowym i ponad 80% butelek trafia za granicę.

W 2019 roku produkcja tequili przekroczyła 350 mln litrów, o 14% więcej niż w 2018 roku. W marcu, kiedy rząd meksykański nakazał zamknięcie wszystkich mniej istotnych gałęzi przemysłu z powodu wybuchu koronawirusa, zrobił wyjątek dla… zbiorów agawy.

Największym odbiorcą trunku są Stany Zjednoczone. To 55% światowej konsumpcji tequili. Jej sprzedaż rośnie jednak również w Europie i Azji, od 4 do 5% każdego roku.

Ceny za butelkę najlepszych tequili przekraczają 50 USD. Wielkim amatorem meksykańskiej wódki jest amerykański aktor George Clooney. Ma w Meksyku swoją gorzelnię. W 2013 roku rozpoczął produkcję tequili ultra premium. W 2017 jego marka „Casamigos” odniosła światowy sukces. Wartość sprzedaży wyniosła miliard dolarów.

Źródło: France Info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here