Wieś Rogóżka trzy lata temu została zakupiona przez spółkę, w której jednym ze wspólników był Sebastian Kulczyk – syn zmarłego miliardera Jana Kulczyka. Opuszczona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej skrywa wiele tajemnic.
Ostatni mieszkańcy już dawno opuścili Rogóżkę w poszukiwaniu lepszego życia. Z czasem porzucone budynki popadły w ruinę, a własność przejęła gmina. W 2006 roku wieś została wystawiona na sprzedaż, jednak teren udało się sprzedać dopiero 7 kwietnia 2016 roku.
Już od początku krążyły pogłoski, że terenem zainteresowana jest Grażyna Kulczyk, żona zmarłego miliardera. Ostatecznie wieś nabyła za 12,5 mln zł spółka Liasis. W dniu sprzedaży w KRS jako wspólnik w tej firmie widniał Sebastian Kulczyk. Co więcej, jego nazwisko zostało wpisane dopiero w kwietniu 2016 roku, a wykreślono je już w czerwcu tego samego roku.
Nie jest jasne, w jakim celu spółka zajmująca się doradztwem inwestycyjnym kupiła wieś. W pobliżu miejscowości znajdują się tajemniczy kamieniołom oraz jaskinia. Na teren miejscowości wybrał się dziennikarz “Najwyższego Czasu!” Dominik Cwikła. Swoją podróż zrelacjonował na Instagramie.
Już sam dojazd do wsi nastręcza sporo trudności. W pewnym momencie asfaltowa droga z pobliskiej wioski Konradów staje się wąska, a później przeradza się w kamienistą ścieżkę. Można tam znaleźć wielkie głazy z kamieniołomu koło dawnej Rogóżki. Jak relacjonował Cwikła, w najwyższym punkcie kamieniołom ten ma „na oko ze trzydzieści metrów wysokości”.
– Nie ma tu żadnej budowy. Ani jaskini. Tylko skały i ładny widok – dodał w zamieszczonym na Instagramie nagraniu.
Okolice kamieniołomu stanowią natomiast obszar użytku ekologicznego „Rogóżka” – należącego z kolei do firmy Omya sp. z. o. o. Taką informację można znaleźć na drzewie, przy wejściu do kamieniołomu.
Ponadto dawna Rogóżka skrywa także kilka ruin, wchodzących niegdyś w skład osady – w tym najprawdopodobniej ruiny kaplicy. Tuż przy nich znajduje się dobrze zachowany krzyż datowany na 1891 lub 1894 rok. Jest także jama, która w czasach swojej świetności pełniła zapewne funkcje piwnicy.